DLACZEGO MASAŻ BOLI?

Masaż został wymyślony wiele lat temu w Indiach i Chinach,jego najważniejszym celem jest leczenie.

Istnieje wiele jego odmian takich jak masaż relaksacyjny, sportowy, drenaż limfatyczny, a także szeroka gama masaży kosmetycznych i orientalnych. Dobroczynne działanie masażu związane jest z rozluźnieniem napięć mięśni, uczuciem odprężenia i relaksu, przyspieszeniem krążenia krwi, które wpływa na lepsze odżywienie i ukrwienie mięśni oraz ogólną poprawę stanu zdrowia. Jest określany jako balsam dla duszy i ciała.

Jednakże aby masaż mógł spełniać swoje zadania nie może być wykonywany z przypadku, jedynie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Niezbędna jest wiedza na temat wpływu technik masażu na ciało. W związku z tym, że każdy z nas jest indywidualnością to również masaż musi być dobrany indywidualnie.

Potrzebna jest do tego znajomość anatomii ciała, jego fizjologii, działania układu nerwowego oraz odpowiedniego doboru parametrów masażu takich jak jego siła, dawkowanie, czy przeciwwskazania. Brak umiejętności, nieprzestrzeganie zasad sprawiają, że masaż jest nieprawidłowy i zamiast leczyć przynosi wiele szkody.

Początkowo stosuje się masaż powierzchowny i łagodny, a dopiero później masuje się tkanki głębiej położone. Łagodny, ale na pewno odczuwalny, to znaczy taki, który będzie w stanie wywołać reakcje lecznicze w organizmie. Siła i techniki masażu są dostosowywane indywidualnie do każdej osoby brane są pod uwagę takie czynniki jak wiek, tusza, stopień napięcia mięśni oraz próg bólu.

Masaż ma być dla każdego przyjemnością, powinien wpływać pozytywnie na emocje i ciało.

Pamiętajmy o tym, że masaż nie musi boleć, a jeśli z uwagi na wyjątkowe napięcia jest odrobinę odczuwalny to jest to ból przynoszący ukojenie i relaksację.