CZY MASAŻ ODMŁADZA?

Masaż poprawia wygląd, nadaje skórze i ciału sprężystość oraz jędrność i poprawia samopoczucie. Masaż może nas pobudzać bądź relaksować, doskonale działa na psychikę.
Pod wpływem przyjemnych doznań w organizmie uwalnia się wiele związków chemicznych, sprzyjających pozytywnemu myśleniu.

Wiadomo o leczniczym wpływie dotyku i jego zbawiennym działaniu na nasz układ odpornościowy i kondycję psychiczną. Jest jednym z najskuteczniejszych antydepresantów.
Korzyści jakie daje masaż ciała są nie do podważenia. Masaż to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki, wykonywanych przez masażystę w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.
Masaż sprzyja leczeniu, relaksacji lub przygotowuje mięśnie do wysiłku oraz zmniejsza zmęczenie organizmu po wysiłku fizycznym. Masaż również ma na celu wspomaganie w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Masaż kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem, ale jego działanie jest też lecznicze. Udowodniono, że masaż leczniczy pobudza i rozluźnia mięśnie oraz tkanki położone głębiej pod skórą. Zmniejsza też ból mięśniowy i jest uzupełnieniem wielu zabiegów usprawniających.
Działanie miejscowe masażu polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach limfatycznych.
Wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca i nerek. Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy naszego organizmu. Bodźce przenoszone do mózgu przez włókna nerwowe powodują szybsze i bardziej sprawne wykonywanie czynności przez narządy ludzkiego ciała.

Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Skóra staje się elastyczna i gładka. Masaż ułatwia też oddychanie skórne i poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych.
Pod wpływem masaży naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów.
Masaż przyśpiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje bardziej aktywne dostarczanie tkankom i organom substancji odżywczych a z drugiej strony – szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Skóra staje się jędrna i ma odpowiedni kolor.