Czy dobry masaż musi boleć?

W większości wypadków do Salonów Masażu przychodza osoby z problemem: ból w okoliczch lędźwi, karku itd.

Zadaniem masazysty jest rozmasowanie napiętych mięśni danego odcinka i ulżenie Klientowi a może Pacjentowi.

Osobiście doradzam każdemu masaż całych pleców oraz karku, oczywiście sprawdzam , które mięśnie są pospinane i gdzie konieczne jest mocniejsze rozmasowanie.

Na począku każdego klasycznego masażu stosuje się diagnozę kondycji w jakiej znajduje się kręgosłup oraz mięśnie. Owszem może sie zdażyć , że niektóre miejsca będa bardziej tkliwe, jednak generalnie w czasie zabiegu jednak nie powinno boleć. Natomiast po masażu Pacjent powinien czuć się rozluźniony, a nie jak „po walcu”. Zadaniem masażu jest rozluźnienie ciała, przywrócenie mu mu właściwego napięcia i ukrwienia, wyciszenie, ułatwienie odpływu chłonki i krwi żylnej z tkanek oraz narządów. Dobrze wykonany stymuluje wydzielanie hormonów, m.in. przeciwbólowych endorfin, serotoniny, która poprawia nastrój, i histaminy, powodując rozszerzenie naczyń. Przyspiesza także regenerację.

Mimo, iż trudno udowodnić skuteczność masażu ponieważ jego pozycja w medycynie jest słaba i jest uważany za zbyt mało efektywny brakuje też badań, które potwierdzałyby celowość jego stosowania to sami Pacjenci pryznają, że juz po pierwszym zabiegu czują sie o wiele lepiej.